I senaste avsnitt av Virkesstudion tar vi bland annat upp hur skogen blivit aktuellt, både gällande den allmänna debatten. Men även som arena för fritiden. Kan det ökade intresset för att spendera till i skogen gjort att skogen hamnat högt upp på agendan. Kolla på avsnitt och hör hur Carl Johan Moberg och Per Hedberg tänker.
Förra veckan släppte vi kvartalsrapporten, som är en analys på hur de olika skogsbolagen går. Här ser vi en tydlig trend att sågverken går bättre än massabruket, vilket är en historisk förändring. Vill du ta del av hela rapporten gör du det här, eller så tittar du på hela klippet där vi går igenom de viktigaste delarna.
Klicka här för att lyssna på Spotify
Klicka här för att lyssna på Acast
Har du frågor, synpunkter eller förslag på ämnen vi borde ta upp i Virkesstudion? Tveka inte på att höra av dig till oss på virkesstudion@virkesborsen.se