Virkesprisindikatorn fortsatte uppåt även i januari, framförallt tack vare positiva tongångar i Sverige, medan utsikterna mattades något i Europa och USA. Den svenska Kronan fortsatte att stärkas i januari mot Dollarn och Euron och det sänker dock konkurrenskraften för de exportorienterade skogsbolagen. Vi kan nog ändå förvänta oss stigande virkespriser framöver. I alla fall på sågtimmer.
Att Virkesprisindikatorn stiger i januari bör främst ses som en indikation på att sågtimmerpriserna kommer fortsätta stärkas medan utvecklingen på massaved är mer osäker. Det gör att lönsamheten i gallringar och slutavverkningar påverkas olika framöver.
Efterfrågan och försörjningssituation skiljer sig mycket åt mellan olika köpande bolag och skogsägare gör klokt i att konkurrensutsätta sitt virke för att säkerställa att man når alla potentiella köpare.
Virkesprisindikatorn steg till 102,08 i december, från 101,78 i december*.
BNP-utveckling:
Svensk BNP växte något i Kv4 efter en kraftig ökning i Kv3. Den tyska BNP:n krympte något mindre än väntat för helåret 2020.
Valutor:
Kronan fortsatte att stärkas mot Dollarn och Euron i januari. Det är negativt för skogsbolag med försäljning i de valutorna.